Věčný boj se rzí

 Comments Off on Věčný boj se rzí
Jul 172016
 

koroze

Zdánlivě nesmrtelné předměty ze železa rez po dostatečně dlouhém čase sežere, že z nich nezůstane nic. V kratší perspektivě postupně promění jejich funkčnost k horšímu. Pokud chceme kovové předměty chránit, snažíme se korozi alespoň zabrzdit a jejich životnost prodloužit na co nejdelší dobu.

Continue reading »


Linkrusty – praktické nátěry na chodbách

 Comments Off on Linkrusty – praktické nátěry na chodbách
May 032015
 

DSCN5820

Linkrusty jsou omyvatelné plastické nátěry stěn, které se používají především na chodbách, schodištích či vestibulech, a to zpravidla v bytových domech, ať již v panelových nebo v činžovních domech, na zdravotních střediscích, ve školách a dalších zařízení… Zkrátka, linkrusty jsou praktické všude tam, kde se pohybuje množství lidí a kde by se bez nich muselo malovat každou chvíli.

Continue reading »

Natíráme beton a kámen

 Comments Off on Natíráme beton a kámen
Nov 242014
 

Povrchové úpravy některých materiálů jsou v první řadě otázkou vkusu. Jsou například obdivovatelé svým způsobem brutální strohosti betonu a jednoznačnosti jeho výrazu bez kompromisu. Jiní mají rádi řeč barev a těmi mohou proměnit i tak pro ně nepřitažlivý materiál, jakým se jim šedý beton jeví. Podobná slova platí pro kámen. I ten dokážeme rozveselit či barevně přizpůsobit okolí.

Continue reading »

Výměna okapů

 Comments Off on Výměna okapů
Nov 022014
 

Střešní žlaby neboli okapy jsou podle zkušeností odborníků nejvíce na střeše opomíjeným prvkem, protože velká část lidí volí tu nejlacinější variantu – pozinkované okapy, které dlouhou životnost nemívají. Starý prorezlý žlab však dům a zejména jeho fasádu neochrání.

Continue reading »

Přestavba sklepa 2 – vestavěná skříň

 Comments Off on Přestavba sklepa 2 – vestavěná skříň
Jul 132014
 

Ve sklepě se po stěnách zpravidla táhne spousta rour, trubek, drátů, dalších instalací a také je zde zpravidla vodoměr a plynoměr. Pro funkce domu jsou nezbytné, ale pokud přestavujeme sklep, nějaké zútulnění pro další využití těchto prostor zrovna neusnadní. Instalace jsou přímo na stěně nebo stropě a ukrýt je za desky lze obtížně. Navíc jejich dostupnost kvůli revizím a opravám definují předpisy. Někde je ale lze schovat do skříně na míru, která navíc pojme na policích další věci, užitečné více i méně.

Continue reading »

Jak opravit, odsolit a vysušit zdivo

 Comments Off on Jak opravit, odsolit a vysušit zdivo
May 142014
 

Někdo tvrdí, že než sanovat vlhký dům, je lepší ho rovnou zbořit a postavit znova – a pokud možno vůbec někde jinde. Důvody proč to neudělat nemusí být jen sentimentální. Proti mohou být památkáři, stav peněženky nebo to, že prostě někde musíte složit hlavu. Ovšem opravit poškozené zdivo musíme komplexně, protože pokud si myslíme, že když vyřešíme nejkřiklavější problém, druhý nebo třetí nám po čase podrazí nohy. Všechno prostě souvisí se vším. Kdo stavěl nebo rekonstruoval dům, ví, o čem je tu řeč.

Continue reading »

May 012014
 

Jejich technický stav se zhoršuje úměrně stáří a podobně jako na citlivé lidi na komíny působí i počasí. Čas od času je dobré jejich stav zkontrolovat i podle potřeby opravit nebo zrekonstruovat. Nejvíc problémů mají na svědomí povětrnostní vlivy a potom složení spalin.

Continue reading »

Instalace vany a závěsné toalety

 Comments Off on Instalace vany a závěsné toalety
Jul 302013
 

Bez záchodu a bez koupelny – byť by to měla být nepříliš oblíbená, ale z prostorových důvodů nutná kombinace 2 v 1, nesplňuje byt základní parametry. Podívejme se, jak vanu a závěsnou toaletu instalovat. Předpokladem samozřejmě je, že již máme hotové rozvody vody i odpad, což při rekonstrukcích nejsnáze vyřešíme předstěnovým systémem.

Continue reading »

Proč a jak podezdít základy

 Comments Off on Proč a jak podezdít základy
Jul 162013
 

Kdo touží po chalupě, obvykle si ji představuje jako solidní stavbu s dobrými základy a často podsklepenou, ale v tom se zpravidla plete. Spousta vesnických stavení měla na dřevo kůlnu, na brambory krecht a sklípek na zimní jablka a běžnou zeleninu kde bylo možné udržet víceméně stálou teplotu vykopaný ve svahu nebo jen zpola zahloubený a přisypaný zeminou. Základy domu byly mělké a modernímu bydlení nebo rekreaci dnes přinášejí problémy.

Continue reading »

Renovace bytového jádra

 Comments Off on Renovace bytového jádra
Jun 202013
 

Kdo si říká, že s koupelnou v bytovém jádru toho moc stejně nenadělá, docela se plete. Chce to mít fiškus, šikovné ruce a správnou míru odvahy se do toho pustit. A – samozřejmě – peníze. Takovou stavební rekonstrukci bytového jádra ovšem nelze vnímat jako předsevzetí na víkend.

Continue reading »