Sep 252014
 

Moderní krbová kamna nejsou ani primitivní ohniště, ani pouhé bytové doplňky. Podle toho, jaká krbová kamna si vybereme, můžeme teplem, které vydávají, ohřívat vodu, kterou rozvedeme do radiátorů po celém bytě i do zásobníků vody v koupelně. Jedny kamna mohou zajistit vytápění celého bytu.

Zvláště účelná je kombinace se solárními kolektory, které zajišťují teplou vodu od března do října. V zimě pak nastoupí do akce krb, kachlová nebo krbová kamna (o jejich výběru ZDE ).

Krbová kamna s vodním výměníkem

K tomu, aby bylo možné integrovat do systému vytápění a ohřevu užitkové vody krbová nebo kachlová kamna, existují vzájemně přizpůsobené kombinace regulační a čerpací techniky a zásobních nádrží. Kachlová nebo krbová kamna, případně krb, v nichž topíme dřevem, produkují energii, která je zčásti vyzařována do místnosti, v níž kamna či krb stojí, v podobě konvekční a sálavé energie. Jak zapojit krbová kamna ZDE. Zbývající množství energie ohřívá ve výměníku vodu, která je buď pomocí čerpadla čerpána do kombinované zásobní nádrže, nebo odtéká do systému vytápění a ohřívá další místnosti. Kromě radiátorů je možné dodávat takto ohřátou vodu také do systému podlahového nebo stěnového vytápění. Zabudováním solárního výměníku je možné začlenit do systému také solární technologii, která sama pokryje značnou část spotřeby energie. A teprve když tepelná energie krbu či kamen a solární energie nestačí, naskočí kotel na olej nebo plyn. Tyto kombinované systémy prodávají mnohé firmy, někteří výrobci nabízejí vodní techniku i k dodatečnému zabudování.

Krbová kamna jako etážové vytápění

Krbová kamna můžeme použít jako systém malého etážového vytápění. V kamnech je zabudován výměník, který slouží k ohřevu topné vody a ta je přes čerpadlo vedena do radiátorů v dalších místnostech. Na krbová kamna podle typu a výkonu lze napojit až tři radiátory. Celý systém musí uvést do provozu odborná firma, protože pro bezpečný a spolehlivý provoz je nutné zajistit, aby v systému rozvodu topné vody nic nechybělo (expanzometr, čerpadlo, pojistné ventily). Výrobci také doporučují souběžnou možnost vyhřívání teplé užitkové vody v bojleru, kdy se teplo z topidla odebírá v době, kdy vyprodukované teplo nestačíme spotřebovat vytápěním. Uvnitř topidla je v ohništi vložen zásobník vody – jímač tepla, ve kterém se voda ohřívá a proudí dále do systému. Krbová kamna musí mít vyšší výkonovou třídu, nejlépe nad 12 kW, a také jejich opláštění by mělo být takové, aby teplo z topidla neunikalo příliš rychle. V zásadě budeme nejdříve hřát zdroj tepla – tedy krbová kamna, a teprve potom vodu v radiátorech. K vyhřívání ostatních místností je však než dřevo vhodnější používání hnědo- nebo černouhelných briket.

Kompletní stanice se zásobní nádrží

Voda ohřívaná krbovými kamny je prostřednictvím kompletně vybavené stanice s řídící a čerpací jednotkou dodávána přímo do systému vytápění. V zásobní nádrži se prozatím nespotřebovaná ohřátá voda shromažďuje, než jí bude zapotřebí k vytápění, sprchování, koupání nebo mytí nádobí.


 Tagged with:

  One Response to “Ohřev vody krbovými kamny”

  1. Otázkou je porovnání nákladů na ohřev vody v případě krbových kamen a v případě jiného zdroje ohřevu.

Sorry, the comment form is closed at this time.