Apr 122012
 

Vlastníme starší byt a víme, že nás čeká velká rekonstrukce. Na něco si najmeme firmu, ale spoustu věcí zvládneme sami. Odkud však začít? Nejlepším způsobem, jak získat objektivní pohled na stav, v němž se náš byt nachází, je představit si, že ho chceme prodat, a prohlédnout si ho očima budoucího majitele. A protože za něj budeme v této hře chtít získat co nejvyšší cenu, měli bychom ho uvést do co nejlepšího stavu.

Nesnáze se nám rozhoduje, získáme-li starý nebo „vybydlený“ byt, určený k rekonstrukci: tam je jasné, že začneme instalatérskými pracemi, neboť většinou budeme muset opravit nebo zcela vyměnit rozvody vody, elektřiny, plynu i odpadu. Také instalovat nový kotel a rozvést trubky pro radiátory. Tady nám spoustu práce ušetří drážkovací fréza. Dost možná, že budeme muset vyměnit okna i dveře. A při té příležitosti se zamyslíme nad možností zasklít si balkon nebo lodžii.

Zjištění stavu bytu

Soustředíme se na stěny – možná budeme chtít některé příčky vybourat, jinde zase postavit nové. Opravíme omítky na stěnách a stropech, ale také je můžeme nahradit sádrokartonem. Kritickým okem zhodnotíme dveře a okna. Nejspíš budou přinejmenším potřebovat nový nátěr. Anebo je zcela vyměníme? Co třeba zasunovací dveře do pouzdra? Ušetří spoustu místa. Jestliže sádrokartonem obložíme strop nebo ho použijeme na jeho snížení, můžeme do podhledu rovnou zabudovat halogenové osvětlení. Samozřejmě všechny místnosti nově vymalujeme. Když se pustíme do podlah, shnilé a poškozené strhneme, dřevěné, pokud jsou v pořádku, zbrousíme a případně nalakujeme. Pokud budeme pokládat plovoucí podlahy nebo jiné krytiny, budeme muset podlahy vyrovnat samonivelační stěrkou. Také koupelna a toaleta nám dají pěkně zabrat. Poté, co dokončíme rozvody, stěny obložíme obkládačkami a na podlahu položíme dlažbu. Možná si budeme chtít do koupelny pořídit podlahové vytápění. Nakonec tuto místnost osadíme sanitární technikou. Nacházejí-li se v našem bytě či domku schody, mohou se stát klenotem našeho interiéru. Výšku stropu můžeme opticky snížit, když využijeme sloupového zábradlí.

Zařizování a modernizace

Po velké nebo i malé rekonstrukci bytu už nás čeká jen ta příjemnější část projektu – zařizování. To je již zcela individuální a odpovídá vkusu obyvatel. Přesto je dobré brát v potaz několik pravidel: Obývací pokoj by měl během dne působit svěže a živě, zatímco večer musí být útulný a klidný. Vybrat do něj nábytek je vždy nejobtížnější z celého domu, protože obývací pokoj plní více funkcí – je centrem setkávání rodiny i přátel, sledujeme zde televizi, zabýváme se zde koníčky a leckde slouží z části jako pracovna. Měli bychom dbát na to, aby spolu ladily barvy nábytku, záclon, závěsů, koberců, čalounění, koberců… Některé z prvků pokoje, např. krb, prosklená vitrína s atraktivní sbírkou, zajímavé grafiky na stěně, mohou přispět k jeho zajímavosti a tak by měly být zvýrazněny, méně atraktivním by prospělo, kdyby zůstaly skryty.

Kuchyně a jídelna ať v první řadě odpovídají hygienickým požadavkům – zaměříme se zde proto na praktičnost vybavení a jeho snadnou údržbu. Vzhledem k tomu, že kuchyně často bývá srdcem života rodiny, měla by být zároveň funkční i adaptabilní a také příjemná. Ve většině ložnic je ústředním bodem postel. Úprava postele bude mít rozhodující vliv na její vzhled. Na výsledném příjemném a uvolněném prostředí pokoje hraje důležitou roli i výběr barev a osvětlení. Při zařizování mějme na mysli, že byt není jen řada pokojů, nýbrž že ho tvoří jeden celek. A to je první krok k tomu, abychom si vybudovali atraktivní, stylový, ale hlavně pohodlný domov.


Sorry, the comment form is closed at this time.