Pásová bruska

 Comments Off on Pásová bruska
Sep 172017
 

Elektrické pásové brusky slouží k rovinnému broušení desek, trámů, latí aj. Dřevěné i jiné materiály brousí pouze v jednom směru upnutým nekonečným brusným pásem. Pás vedou dva válce, z nichž jeden je hnací a druhý napínací. Brusný pás má podle typu brusky šířku od 6 do 10,5 cm.

Continue reading »


Vrtací kladiva a práce s nimi

 Comments Off on Vrtací kladiva a práce s nimi
Dec 282014
 

Vrtací kladivo bylo původně nářadí, které se používalo zejména při bouracích pracích, strhávání domů a likvidaci betonových objektů. S ručními vrtacími kladivy o hmotnosti jen 2 kg lze dnes vrtat, dlabat či vysekávat beton a jiné tvrdé materiály. Speciální vrtáky nebo dláta pronikají do zdiva a betonu třikrát rychleji než příklepová vrtačka, avšak s třikrát menší příklepovou silou.

Continue reading »

Víceúčelové elektronářadí nejen pro stavební práce

 Comments Off on Víceúčelové elektronářadí nejen pro stavební práce
Jul 272014
 

Smutným výsledkem našeho školství je, že nových dobrých řemeslníků je málo a starých přirozeně ubývá. To logicky navyšuje ceny služeb. Když jsme ale šikovní, spoustu věcí si umíme sami udělat. Jak jinak – vlastníma rukama. Ale ty často nestačí. Protože výběr je slušný, šikovné stroje si už nepořizují jen profesionálové. Když potřebujeme doma, na chatě či v chalupě něco udělat se šikovný pomocník může hodit. Zvláště, pokud dokáže splnit víc funkcí.

Continue reading »

Řezání řetězovou pilou

 Comments Off on Řezání řetězovou pilou
Sep 252013
 

Drvoštěpům z pohádek se nesnilo o nářadí, s jakým zacházejí profesionální dřevorubci dnes. Jejich výkonné řetězové pily obvykle pohání spalovací motor. Ale s motorovou pilou netřeba chodit výlučně do lesa – pro domácí použití nebo na větší zahradě uplatníme jejich menší sourozence nebo řetězové pily s elektromotorem (texaský masakr motorovou pilou je záležitost specifická a tam použitým nářadím se dnes zabývat nebudeme).

Continue reading »

Čím vrtat do panelů

 Comments Off on Čím vrtat do panelů
Sep 162013
 

Správně se  panelákové stavby  jmenují „konstrukční stěnové systémy z prefabrikovaných panelů“, ale jak se jmenují je nám fuk, když do stěny panelákového bytu nemůžeme zatlouct skobu na obraz či zrcadlo. Panely jsou z betonu a beton je beton a potřebuje speciální přístup, abychom do něj přiměřený otvor pro hmoždinku navrtali. Zapomeňte na kladivo – řešením je vrtačka s příklepem, vrtáky do betonu, případně vrtací kladivo.

Continue reading »

Tavné lepící pistole

 Comments Off on Tavné lepící pistole
Aug 242013
 

Někdy to vypadá, že kladivu a hřebíkům odzvonilo. Agenti výrobců konstrukčních lepidel na předváděčkách ukazují cirkusácké kousky při nichž se nechají za podrážky bot přilepit hlavou dolů ke stropu. To doma pravděpodobně mnoho z nás nevyužije, ale lepicí pistole, to je jiná… Trvale nebo dočasně spojit něco nebo upevnit potřebujeme dost často. A přitloukat nebo sešroubovávat některé materiály jde navíc jen obtížně nebo nejde vůbec. Přesně nadávkované lepidlo z tavné lepicí pistole nám významně některé práce ulehčí.

Continue reading »

Horkovzdušné pistole v praxi

 Comments Off on Horkovzdušné pistole v praxi
Aug 162013
 

Když začneme od toho, že s horkovzdušnou pistolí snadno zapálíme dřevěné uhlí, které nenapravitelně zmoklo v zahradním grilu, bude to jen další příklad skutečně mnohostranného použití tohoto šikovného nářadí. Samozřejmě, že primárně byla pistole vyvinuta pro jiné úkoly, než pomáhat uspokojit náš chlupatý jazýček. Toto příruční horkovzdušné zařízení pracuje mnohem efektivněji než tradiční letlampa či hořáky napájené propan-butanem. A protože nevyužívá přímý plamen ale proud horkého vzduchu, i nebezpečí vzniku požáru z nedbalosti je minimální.

Continue reading »

Míchadla a míchací metly

 Comments Off on Míchadla a míchací metly
Aug 312012
 

Kvalita malty stojí a padá s jejím složením a s dokonalým promícháním. Co odbudeme, to se nám v budoucnu vymstí: bude-li v části materiálu jen písek, stěny se rozsypou. Od doby, co se rozšířila nabídka míchaček stavebních materiálů na trhu, již tuto práci nemusíme vykonávat ručně. Vidět to můžete všude kolem sebe – stavební ruch nejčastěji nastupují stavební míchačky a moderní motorová míchadla.

Continue reading »

Stavební míchačka na maltu i beton

 Comments Off on Stavební míchačka na maltu i beton
Aug 192012
 

Stavbu nebo rekonstrukci domu si lze bez stavební míchačky jen těžko představit. Maltu, kterou budeme spojovat cihly nebo tvárnice, vyrobíme z vápna, písku a cementu. K výrobě základového betonu pak používáme cement jako pojivo a kameniva, neboli písek, štěrk či drť. Vzniklé masy je nutné důkladně promíchat a ručně by to byla taková dřina, že se míchačka opravdu vyplatí.

Continue reading »

Drážkovací frézky a práce s nimi

 Comments Off on Drážkovací frézky a práce s nimi
Jul 142012
 

Při výstavbě rodinných domů ukládáme potrubí a kabely v případě použití sádrokartonu do mezistěn, ale při použití ostatních stavebních materiálů je převážně vkládáme do drážek vytvořených, které poté zakryjeme omítkou. Do pórobetonu drážky můžeme vysekat ručně, zejména pokud použijeme pilu na pórobeton, která má zuby z karbidu wolframu. Vysekat drážky v klasickém zdivu majzlíkem a kladivem je poněkud obtížnější a v případě panelu téměř nemožné. V takových případech nastupuje drážkovací frézka.

Continue reading »