Apr 162014
 

Máme-li v místnosti namontovaný předstěnový systém, volba závěsné toalety se přímo nabízí, protože v systému se jednak nacházejí místa pro její upevnění ke stěně, jednak jsou v něm k dispozici i přítoková a odtoková spojení. Závěsná toaleta je daleko hygieničtější než stojací záchod, můžeme ji omývat po celé ploše, tedy i zespodu.

Bez předstěnového systému bychom závěsnou toaletu použít nemohli a museli bychom se spokojit jen se stojací.

Co budeme potřebovat

Předstěnové systémy se většinou prodávají jako ucelené sady, ale v některých případech to bývají jednotlivé díly, které pak musíme složitě kompletovat. Například není-li součástí integrovaná závěsná vodní nádržká, budeme si ji muset separátně obstarat. Nádržka by neměla dodávat více jak šest litrů na jedno spláchnutí a existence tlačítka, kterým se zastaví proud vody, je v podstatě dnes již samozřejmostí. Také je možné, že si budeme muset obstarat PE-odtokové koleno, sadu pro připojení WC, teflonovou lepící pásku, závitové tyčky. Kromě toho je třeba si pořídit ohebné vodovodní trubky určené pro pitnou vodu, včetně odpovídajícího rohového kohoutu pro připojení přívodu vody do splachovací nádržky. Nejlépe uděláme, když si po nákupu WC na základě příslušného návodu k montáži chybějící díly okamžitě obstaráme. Současně s instalací toalety si obvykle pořizujeme i záchodové prkénko, pokud není součástí kompletu klozetu.

Montážní výška

V případě, že jsme si pořídili předstěnový systém, čeká nás jen práce se zavěšením klozetu a našroubováním matek na závitové tyčky ho připevnit ke stěně. Ještě před montáží je ale bezpodmínečně nutné určit výšku zavěšení. Horní hrana WC se běžně nachází ve výšce okolo 40 centimetrů a spodní strana toalety se nachází asi 5 centimetrů nad podlahou. Jelikož u předstěnového systému mají jednotlivé elementy a profily výškově nastavitelné nohy, jsou zde možné výškové posuny okolo pěti centimetrů. Především v tom případě, že jsme velmi vysocí, měla by být odpovídajícím způsobem výše i toaleta. Na druhé straně bychom ale, při plánování výšky, měli myslet i na děti, bydlí-li s námi. To vše stanovíme již při montáži – před položením obkladu a dlaždiček.

Pracovní postup

1. WC bude zavěšeno na dvou závitových tyčkách, které jsou zezadu jištěny matkami, které brání tomu, aby se závitové tyčky nezašroubovaly příliš dovnitř. Obě přední matky slouží k tomu, aby se závitové tyčky mohly klíčem dobře a pohodlně zašroubovat.
2. Změříme vzdálenost od přední strany obkladu na sádrokartónu až k trubkové přípojce ve vlastní stěně. To, abychom mohli správně uříznout odtokovou a přítokovou rouru.
3. Rozměr přeneseme na trubkové díly, které budeme montovat k WC. Podél označení na trubkách ovineme lepící pásku – tak získáte exaktní vyměření hrany řezu, která musí být rovná.
4. Při montáži zasuneme trubky, které se nacházejí na klozetu, do přípojek ve stěně a matkami na závitových tyčkách upevníme WC ke stěně.
5. Před montážní záchodového prkénka je v některých případech třeba nasunout do příslušných míst na jeho spodní straně gumové podložky. Zahnutou část háku, který slouží pro upevnění prkénka, zastrčíme zespodu z boku do příslušných otvorů v sedátku a víku.
6. Sedátko spojené s víkem nyní jen otočíme, zastrčíme konce upevňovacích háků do upevňovacích otvorů v toaletě a zespodu našroubujeme matky.
7. Aby bylo možné otevřít uzavírací kohout přívodu vody, musíme sejmoua krycí upevňovací desku splachovacího zařízení. Po otevření kohoutu nasadíme upevňovací desku zpátky. Mezitím se zcela naplní splachovací nádržka.
8. Abyste mohli splachovací tlačítko pevně přišroubovat, jsou vpravo a vlevo umístěny umělohmotné úchyty. Úchyty je možné zaaretovat, jakmile je dosaženo vzdálenosti od povrchu stěny až k předstěnovému systému. Potom našroubujeme zadní část splachovacího mechanismu.
9. Splachování je uváděno v činnost prostřednictvím umělohmotného kolíku, který je umístěn uprostřed. Je-li tlačen dovnitř, začíná splachování. Před definitivním nasazením umělohmotného krytu, překontrolujeme ještě jednou funkci splachování.


Sorry, the comment form is closed at this time.