Dec 202014
 

V úvodní části našeho přehledu námětů spojených s rekonstrukcí koupelen umístěných v jádrech bytů v panelových domech (ZDE) jsme se zabývali spíš návrhem přestavby. Také výběrem sanity a zařizovacích předmětů a případně i prováděcí firmy – pokud si ovšem na tohle předsevzetí netroufneme vlastníma rukama. Dnes se podíváme, z čeho a jak budeme stavět.

Stavbu nové koupelny začneme od toho, že starou zbouráme. Asi není nejlepší takový termín, kdy je byt plný jeho obyvatel a ještě přijela tchyně. Absenci toalety lze sice při dobré organizaci omezit na minimum, ale nějaký čas bude prostě vyřazena z provozu. Také pokud budeme bourat beton, měli bychom se připravit na naprosto neuvěřitelné množství prachu.

Staré musí pryč

Postup bourání v paneláku je dán. Nejdřív odpojíme sítě, tedy elektřinu, vodu a tam, kde jádrem prochází plynové vedení, také plyn. Ocelovým armováním stavebních desek se zvuk nese do celého domu. Odstraníme, co lze demontovat – tedy kryty van a plechové opláštění stoupačkové šachty. Nejobvyklejší jádro z umakartu je z lehčených ke stropu a podlaze kotvených desek. Pokud je narušíme ve středu ruční pilkou, se zbytkem si celkem snadno poradíme palicí nebo větším kladivem. Na odvoz suti objednáme kontejner – stavební odpad rozhodně nepatří do popelnic. Kontejner není zadarmo, ale cena je přijatelnější než pokuty v případě sypání suti tam, kam nepatří. Úsilí věnované kradmému troušení pytlíků se nevyplatí. O černých skládkách (ale fuj) ani nemluvě.

Materiál na přestavbu

Při přestavbě panelových bytových jader je výhodné použít relativně mladé stavební materiály, které představují lehčené plynosilikátové, pórobetonové tvárnice a sádrokartonové systémy. Mají přesný rozměr a jsou lehké, takže se s nimi snadno manipuluje. Oko potěší, že práce s nimi je vcelku čistá a docela rychle přibývá. Tvarově je lze snadno přizpůsobit, protože je nemusíme lámat nebo štěpit, ale prostě je na požadovaný rozměr odřízneme vidiovou pilou. Prodávají se na palety nebo na kusy. Nejběžnější používaná šířka tvárnic je 7,5 a 10 cm, což zohledníme při koupi kovových obložkových dveřních zárubní.

Zdění z tvárnic nebo sádrokarton?

Zdíme jako z cihel – na vazbu, a místo malty používáme speciální vodou řešitelné lepidlo. Nanášíme ho zubatou stěrkou. Vodováhou si stále hlídáme pravé úhly. Ale před dostavěním až ke stropu v jednom dni varujeme. Rozumnější je počkat do zítřka, aby stěna měla čas si „sednout“. Často se používá i materiál na příčky, protože sádrokartonové desky s ocelovými konstrukčními profily, kotvami a sponami jsou pohodlný systém i pro rekonstrukce koupelen. O tom, jak ze sádrokartonu stavíme, jsme psali ZDE. Spoje a hlavy vrutů tmelíme a překrýváme síťovou páskou. Po uschnutí tmel přebrousíme a upravujeme jako klasické již oštukované zdi. Používáme výhradně vůči vlhku odolný zelený sádrokarton (o jednotlivých druzích píšeme ZDE .

Trubky, dráty a sanita

Sádrokarton často při rekonstrukcích koupelny používáme ke snížení stropu, kdy jim zakryjeme LED osvětlení, ale oplášťujeme jím stoupačkovou šachtu nebo trubky. Už při plánování je třeba si rozmyslet, kudy které rozvody povedeme, abychom mohli nakoupit patřičné množství materiálu. To se týká i rozmístění sanity tak, aby si vzájemně nepřekážela a byla pro uživatele dobře přístupná. Při osazování víc než jinde platí „dvakrát měř a jednou řež“ – prostě nepracujeme od oka, ale opravdu přesně. Pokud jde o instalace, přístupné by měly být i po zabudování. Zazdít si třeba přístup k stoupačkám znamená, že vám při celkové rekonstrukci domu část nové koupelny rozsekají na cimpcampr. Na šachtu nebo pro přístup pod vanu instalujte magnetická dvířka.

Několik rad navíc

* Pro elektrické zásuvky v koupelnách je předepsaná výška a vzdálenost od vany a kohoutků vody. Můžeme je vybavit víčkem proti cákání vody. Pračka a plechová vany by měly být uzemněny. Na elektroinstalaci je zapotřebí revizní zpráva, kterou od firmy provádějící rekonstrukci důsledně vyžadujme.

* Masážní vana nebo masážní sprcha může být na údržbu problematická. Správně je čistit je věda. Vany také spotřebují hodně vody a bývají hlučné. Řešení jako masážní podložka pro perličkovou koupel do vany jsou na pohled méně efektní, ale efektivní jsou a ještě ušetříte.

* Rozhodně ale neprohloupíte u záchodu s podomítkovou konstrukcí pro nádržku jakož i u zavěšených toaletních mís a bidetů. Dobře vypadají a dobře sen i kolem nich uklízí.

* Dobrý tip představují nejrůznější topná tělesa určená jako sušáky ručníků, protože v panelákových koupelnách bývá vlhkost větší a osuška zde pomaleji schnou.


Sorry, the comment form is closed at this time.