Jan 242014
 

Kdo má rád na podlaze kombinaci různých materiálů, dosáhne jimi nepochybně řešení, které bude nezaměnitelné. Bude ale také praktické? Aby cenou za originální vzhled nebyla neúměrná složitost při pokládání takové podlahy a potom hlavně obtíže provozní, nebo chcete-li uživatelské. Pro plovoucí podlahu kombinovaná s dlažbou položenou ve středu místnosti zvolte laminát. Proč? Laminátová podlahová krytina je totiž méně náchylná k vydouvání a ke smršťování než podlahy z masivu či klasické parkety.

To je dáno tím, že ze své podstaty jsou laminátové díly lépe chráněny proti vlhkosti a výkyvům teploty. Laminát se skládá z lisované nosné desky z HDF materiálu, tedy z dřevěných třísek spojených pod vysokým tlakem a impregnovaných speciálními látkami proti nasávání vlhkosti.

Jako dřevo

Takový materiál je do značné míry odolný proti bobtnavosti. Pod touto nosnou deskou je nalepena tenká vrstva tvořící protitah a popřípadě i vrstva tlumící kročejový hluk. Horní strana podlahové desky obsahuje dekorativní vrstvu. Většinou se jedná o imitaci dřeva, která je potištěna organickými barvami a chráněna vysoce odolnou krycí vrstvou z melaninové pryskyřice. Přestože je povrch laminátové podlahy relativně odolný, zůstávají problematickým místem spáry, které vznikají při zasouvání jednotlivých dílů do sebe.

Zámkový systém

Většina laminátových podlah dnes má zámkový systém. Tato zaklapávací spojení a impregnace hran jsou stále více optimalizovány, nicméně tudy do krytiny vlhkost proniknout může. Pak začne HDF deska bobtnat a ve spárách následně se vyboulí. Pouze ovšem v případě, že bychom na laminátové podlaze nechali dlouhodoběji stát vodu. Dobré je ji hned vysušit. Často bývá již přilepena vrstva tlumící kročejový hluk, kterou stejně jako separátní izolační podklady oceníme my, i lidé v patře pod námi. V případě novostaveb a na podlahách, které se nacházejí nad nevytápěnými prostory musíme položit i PE fólii.

Spojovací profily

Aby při kombinaci různých podlahových krytin (v našem případě laminátu a dlaždic) nedošlo při roztahování k vyboulení „prken“, musíme v ploše nechat dilatační spáry, které by měly na místech spojení ke stěnám činit alespoň patnáct milimetrů. Na paměti mějme, že různé typy podlahových krytin nemohou v drtivé většině být navzájem spojovány jednoduše na dotyk a spojení s dlaždicemi vyžaduje speciální profily. Ty ještě před pokládáním dlaždic zatlačíme do lepidla.

* Buď zakončovací profily pro dlaždice slouží k napojení na jiné krytiny, jakými jsou koberce a laminát.

* Nebo na přechodech v místnostech nebo alespoň po deseti metrech dlažby v jednom kuse musíme položit dilatační profily.

* Případně speciální profily umožňují vyrovnat výškové rozdíly mezi různými krytinami – a to prostřednictvím rastrování od 1 do asi 20 mm.

Jak na to

1. Na podlaze vyměříme plochu pro dlažbu a položíme na ni nasucho dlaždice. Nakreslíme přesné rozměry. Na vnějších stranách položíme podlahové profily, vyznačíme si otvory a po provrtání profily pevně přišroubujeme.

2. Položíme izolaci pod laminát, a to až na dotyk k profilům. Přiřízneme. Laminátové díly budeme pokládat vždy tak, aby strana s pérem byla ve směru ke stěně. Prostřední spojení slepíme.

3. Vyměříme a nařežeme které díly budou položeny vpravo a vlevo od pásu dlaždic. Zaklikneme je a stlačíme dolů. Nařežeme díly do rohů, položíme výplňkové kusy a postupně připojujeme další díly. Položený laminát zakryjeme fólií.

4. Použít můžeme lepidlo na dlaždice, ale ještě lepší bude flexibilní lepidlo. Zubatou stěrkou ho naneseme po částech na hrubou podlahu. Pro vymezení stejnoměrných spár použijeme vymezovací kříže.

5. Po vytvrdnutí lepidla plochu vyspárujeme a po zaschnutí spárovací hmoty namontujeme krycí lišty profilů. Jsou stejné jako ty, které používáme na hrany schodů. Upevňují se vruty.


Sorry, the comment form is closed at this time.