Jak natřít plechovou střechu

Zoxidovaná plechová střecha před nátěrem
Jak natřít plechovou střechu, foto med

Nejvíc plechovou střechu zřídí zimní srážky, protože se na nich podepíše klouzající led i pnutí materiálu při střídajícím se mrazu a oblevách. Samozřejmě nejde jen o vady na kráse – je celá řada praktických důvodů, proč takovou střechu opravit. A všechny mají co do činění s tím, jak dlouho nám střecha bude sloužit. Jak natřít plechovou střechu?

Plechových střech je spousta druhů, od těch krytých běžnými plechy z taženého pásu až po speciální vytvarované nebo se zvláštní povrchovou úpravu. Kde je nejčastější příčina většiny problémů s povrchovou úpravou plechových střech? Vznikla tak, že na počátku nebyla použita správná barva.

Kdo si počká, ten se dočká

Plechová střecha před nátěrem, foto med

Na plechových střechách je nejčastější pozink, a to nejen na těch starších. Má řadu kladů, nejen cenových. Nicméně na nový pozinkovaný plech nemůžeme nanést běžný základní nátěr na kovy – s povrchem střechy by se nespojil, nedržel by a velmi rychle by se z pozinku oloupal. Proto střechu necháme tak, jak je napospas vlivům povětrnosti, aby sama zoxidovala. Nový plech, který byl původně lesklý, s různě lesklými stříbřitými skvrnami a na dotek se zdál i mastný, v průběhu jednoho až dvou let získá matný, poměrně jednotný vyzrálý šedý povrch. Na něj pak použijeme speciální barvu na pozinkované střechy s minimální úpravou podkladu.

Natírat lze i hned

Natřená plechová střecha, foto archiv

Pokud nechceme čekat a hned toužíme po barevné střeše musíme velmi pečlivě barvu vybrat a také podklad řádně připravit. Volíme mezi vodou ředitelnými nátěrovými hmotami či nátěry na bázi rozpouštědel. A čeká nás rozhodnutí, zda chceme mít nátěr matný či lesklý – v některých případech lze totiž dodatečně těžko jeho vzhled měnit. Ale jakmile přípravek vybereme, držíme se jednoho výrobce a neexperimentujeme a přípravky nemícháme. Budeme potřebovat nátěr podkladní a nátěr vrchní, konečný. Postupy natírání i doby schnutí se někdy dost liší a proto je žádoucí podrobný pracovní postup dobře prostudovat.

Kouzlo s čpavkovou vodou

Čištění střechy čpavkovou vodou, foto archiv

Lze koupit i speciální první čistící chemickou emulzi sloužící k odmaštění a spálení, tedy umělé zoxidování nového povrchu – na většinu ale stačí čpavková voda. Nevoní, ale funguje. Jednoduše ji připravíme smícháním lahvičky pětadvacetiprocentního čpavku běžně dostupného v drogeriích nebo prodejnách barev s deseti litry vody. Získaný dvou až tří procentní roztok nanášíme na pozink. Pak už jen stačí povrch opláchnout vodou a po uschnutí přímo na plech nanášet náležitou barvu (například Formex extra, Hamerit na střechy nebo Eternal).

I mezi speciálními podklady je z čeho vybírat

Použít můžeme speciální podklady, například velmi řídkou kapalinu Galvinol, která střechu připraví pro povrchový nátěr Alkytonem. Výhodu představují nátěry použitelné přímo, třeba Formex extra. Nátěry dáte dva a je hotovo. Navíc gelová konzistence jej umožňuje využít nejen na větší rovné plochy, ale také na okapy a svody: neodkapává, nezůstávají po něm stopy na okrajích ani neznečistí fasádu či jiná místa a dlouho vydrží. Na pozinkovaný plech se už dají použít i nové vodou ředitelné barvy: osvědčený je Eternal včetně speciálních základních barev, Tebas nabízí barvu Balakryl střecha, a též střešní nátěry Teluria se vyznačují dlouhou životností.

Důležitá je příprava

Natřená střecha, foto archiv

Každý hledá zázračnou barvu, ale ani ta nejlepší nevydrží na starých nátěrech, odlupujících se zbytcích nebo zrezavělém podkladu. V maximální míře starý nátěr odstraňte a střechu důkladně očistěte. Dlouhodobý pobyt ve výškách není nic příjemného, ale pro dobrou přípravu s ním musíme počítat. Na staré nátěry můžeme použít teplo (teplovzdušnou pistoli, plynový hořák na opalování laků) nebo chemický odstraňovač starých nátěrů (lidově barvožrout). Při práci s teplem dejte pozor na přehřátí povrchu a vznícení podkladu pod plechem. U chemických prostředků se jimi raději nepobryndejte a zohledněte i ekologické parametry. Mechanická cesta je nejnamáhavější. Většinou uvedené metody kombinujeme.

Poměr kvalita a cena

Barva toho musí moc vydržet: vyjděte jen z toho, kde objekt stojí – zda ve městě, na venkově, nebo v horách. Taková metrová vrstva sněhu na střeše horské chalupy se po zatopení začne rozpouštět, aby se posléze změnila v led. Ten se při tání utrhne, váha sněhu tlačí na zledovatělý podklad a led jede po střeše velkou rychlostí jako smirek pod silným tlakem. Ve městech a průmyslových oblastech zase povrch pomalu naleptávají nečistoty a chemické zplodiny, a své dodá i prudké slunce a kyselý déšť. Při natírání samozřejmě záleží i na tom, zda práci provedete sami nebo ji svěříte odborníkovi. Kapitolou samou pro sebe je pak cena, která zřejmě nikoho u kvalitních barev nepotěší. Ale neměli bychom na ni žehrat, protože jde o speciální nátěry. Vyšší náklady jsou logické. A vyplatí se.