Jan 142014
 

Ve starších stavbách a na chalupách nás může nepříjemně překvapit tichý spolubydlící, který náš dům postupně požírá. Je jím nejnebezpečnější dřevokazná houba dřevomorka domácí . Protože intenzivně rozkládá celulózu napadá její mycelium nejen dřevo, ale také textil, papír a materiály, které celulózu obsahují. Postupně je naprosto zničí. Ve vlhkém prostředí bez pohybu vzduchu se houba velmi rychle šíří. K jejímu „zahnízdění“ nejspíš pomáhají i četné záplavy, které naše obydlí v poslední době opakovaně navštěvují.

Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans) prostupuje prahy, zárubněmi dveří, dřevěnými stropy i krovy, přičemž její podhoubí dokáže prorůst i silnou zdí. Její plodnice jsou zpočátku bílé vatovité bochánky, později připomínající zprohýbaným koláčům, zprvu oranžově hnědé a v zralosti pokryté množstvím rezavých výtrusů. Jako prach je snadno rozneseme na botách – nejen po domě, ale třeba i k sousedům.

Kde se vzala

Mohl ji přivát vítr, přinést soused (jak ty mně, tak já tobě), ale zdrojem mohlo být i palivové dřevo ve sklepě nebo v dřevníku, odkud už podhoubí proroste dál do objektu. Napadené dřevo zpočátku slabě zhnědne a začne se vláknitě rozkládat. V další etapě ještě víc tmavne a rozpadá se kostkovitě na odštěpky s hladkými a lesklými hranami. Často se rozroste v zhlaví stropních trámů. Ovšem zničit může i podlahy, dřevěná obložení stěn a dokonce i nábytek, knihy, obrazy a koberce.

Je to ona?

Pokud v domě nebo na chatě či chalupě objevíte třeba bílé vatovité útvary u prahu dveří nebo na trámech krovu, zjistěte nejdřív, o jakou houbu jde. Průzkum provedou odborné laboratoře, ale poradí vám i v mykologických poradnách, jen jim musíte vzorek napadeného dřeva přinést. Pokud se vaše podezření potvrdí (nemusí jít hned o dřevomorku), navrhnou vám postup sanace. Může ale jít i o bílé výkvěty anorganických solí na dřevě. Přesné určení škůdce je nezbytné.

Způsob sanace

Pokud opravdu šlo o dřevomorku, nejdřív ze všeho zlikvidujete plodnice, viditelné podhoubí a potom napadené dřevo. Odstraňte i veškeré narušené části dřevěné konstrukce, což není úkol snadný, protože musíte ubrat i asi sedmdesát centimetrů zdravého dřeva. Pokud jde o povrchové napadení trámu, odstraňte narušenou vrstvu mechanicky a čisté dřevo chemicky ošetřete. A v okolí napadení – třeba u dveřních zárubní, odstraňte i omítku až do zdravé a vyškrábejte i spáry mezi cihlami. Kde mycelium zdí prorostlo, vybourejte ji, místo chemicky ošetřete fungicidem a znovu vyzděte.

Stropy a krovy

Když zjistíme rozsáhlé napadení dřevěného stropu, je rozumné jej celý nahradit ocelovými I profily a keramickými hurdiskami. Když houbu najdeme i na půdě, ověříme stav střešní krytiny a okapů -především v úžlabích. U podlahy ověříme stav “polštářů” trámků pod podlahovými prkny. Při větším rozsahu napadení je rozumnější uvažovat o totálním řešení, tedy nové podlaze z betonu. Vyměnit musíme i napadeno okna, parapety a zárubně. Nové dřevěné prvky by měly být preventivně pokud možno i hloubkově chemicky ošetřeny.

Sklepy

Ze sklepa, kde jsme dřevomorku zjistili, raději veškeré dřevěné prvky odstraníme a napadené dřevo spálíme mimo objekt. Dřív se doporučovalo napadené zdivo opálit. Víme ovšem, že proud teplého vzduchu spory i drobné úlomky podhoubí roznese do okolí.

Pomáhá chemie

Boj z houbou je obtížný, ale můžeme ho vyhrát. Vhodných chemických prostředků (fungicidů) je dnes na trhu poměrně dost, z tuzemských připomeňme BORONIT nebo BOCHEMIT. Další údržba však musí být zaměřena tak, aby se houba již neobjevila. Je nutné pravidelně sledovat izolace základů a stěn, zamezit zatékání, kontrolovat okapy, větrat a topit, protože dřevokazné houby průvan nesnášejí. Biotičtí škůdci se vyvíjejí uvnitř dřeva, ovšem obyčejné postřiky se dostanou jen jeden až dva milimetry pod povrch. Proto je dobré zasáhnout hloubkovou injektáží. Jako u doktora ochranný prostředek aplikujete jehlovými koncovkami přímo do dřeva nebo do předvrtaných otvorů. Neradno se o to ovšem pokoušet vlastními silami, protože je to práce pro specializovanou firmu. Její pracovníci do zdi v určitých vzdálenostech navrtají otvory, kladivem do nich natlučou plastové injektory s ventilem a přípravek se pak do otvorů „napumpuje“. Injektor působí jako zpětná záklopka a pesticid z dutinky pod tlakem proniká do profilu dřeva, prasklin v něm a nebo do zdiva. A pamatujte – přísné dodržování hygienických předpisů je při práci s ochrannými látkami nutností.


  2 Responses to “Dřevokazné houby a jak na ně”

  1. Dobrý den, všude se zmiňuje likvidace, ale jak? Koupili jsme dům a po vyklizení velkého prostoru dílny od haraburdí se na udusané hlíně začala rychle rozrůstat dřevomorka. Kolik cm hlíny musíme odkopat? Kam s ní, když pozemek není veliký?
    Děkuji.
    J.

  2. Dobrý den, pod udusanou hlínou asi bude dřevo, ne? Dřevomorka roste na dřevu a ne v hlíně. Odkryjte proto zeminu až na dřevo, pokud je to možné, odstraňte ho a místo ošetřete chemicky. Vše napadené dřevomorkou spalte.

Sorry, the comment form is closed at this time.