Chemické kotvy

červená kuchyňská linka
Chemické kotvy k upevnění skříněk linky, foto med

„A co když to spadne?“ To je otázka, která většině z nás vrtá v hlavě, pokud máme v bytě připevnit ke stěně nosnou konstrukci nebo zavěsit těžší kus nábytku. Třeba police knih váží překvapivě mnoho a mohla by někoho i zabít. K zlosti ovšem stačí, když se obsah utržené skříňky se starožitným porcelánem promění na střepy a ze zdi na nás zírá díra. Chemické kotvy nám mohou dát jistotu, že všechno bude držet tak, jak má.

Způsob uchycení skobou nebo šroubem do špalíků vložených do vysekaných otvorů nahradily většinou různě silné hmoždinky. Ani ty však nejsou všemocné. Třeba tam, kde máme, co do činění se silnou vrstvou omítky v které se moc šetřilo cementem nebo u stěny z dutých cihel. Chemické kotvy slouží především pro pevné a náročné uchycení.

Kotva v tubě

Chemická kotva, foto archiv

Při této technologii pracujeme se speciálním dvousložkovým kotvícím přípravkem. Kotvy koupíme ve specializovaných prodejnách s kotvící technikou nebo v patřičných odděleních hobby marketů. Přípravek pro chemické kotvení je ve speciální tubě – kartuši. Jde sice o dvousložkovou maltu, ale díky kartuši ji nemusíme složitě míchat. Jde to snáz, než připravit si klasický epoxid. Tuba s přípravkem se skládá ze dvou různě velikých komor. Tři čtvrtiny obsahu tvoří tmel, čtvrtina iniciátor. Na tubu nasadíme nástavec, který tvoří hubice se speciálním šroubovitým vrstvením přepážek. Po vložení do výtlačné pistole a stlačení se oba komponenty v nástavci smíchají v požadovaném poměru. Hotová hmota je šedá. Nic jsme nemuseli odměřovat nebo míchat – prostě paráda.

Požehnání pro paneláky

Nevíme, zda chemické kotvy vymyslel nějaký zoufalý obyvatel panelového domu, kde to s upevňováním čehokoliv kamkoliv byl léta problém, ale fakt je, že ideálním podkladem pro chemické kotvení je právě panel nebo monolitický beton. Kotvit můžeme i do stropu – pokusy bylo zjištěno, že při nosnosti jedné kotvy kolem pěti set kilogramů mohli bychom na čtyři zavěsit menší auto. Už víte, jak zavěsit jízdní kolo, které všude jen překáží?

Kotvy drží ve všem

Chemické kotvy se dělí podle místa použití na ty aplikovatelné v normálních a mírně vlhkých podmínkách a na kotvy do vlhka, které uplatníme třeba v zátěžovém prostředí kolem bazénů nebo tam, kde je bude ohrožovat déšť. Problémem by se mohly zdát nesoudržné zdivo, staré omítky anebo duté cihly. Do připraveného otvoru v takovém případě musíme vložit ještě speciální sítko bránící tomu, aby se chemický materiál v díře neroztekl a vytvořil zde pevnou zátku. Metoda je to každopádně rychlá a zvládne ji i člověk v podobných pracích nesběhlý.

Praktické rady

Chemická kotva, foto med

Otvor předvrtáme pouze na délku zapouštěného předmětu, šířka musí být větší o dva až pět milimetrů. Příklad: pro dvacítku závitovou tyč vyvrtáme otvor velikosti 22 nebo 24. Spotřeba na ukotvení čtyř šroubů velikosti dvacet zapuštěných do hloubky deset centimetrů spotřebujeme jedno větší balení – menší bývá poloviční. Na kartuši je nezbytné použít originální nástavec, a že rozhodně nevystačíme s hubicemi na montážní pěnu. Jen originální nástavec umožní smíchání obou složek malty! Kdo je prozíravý, koupí si výtlačných hubic víc, protože přípravek po přerušení práce v nástavci ztuhne a šroubovice přestane dělat to, co má.

Postup práce

Nářadí a součástky si připravíme tak, abychom je měli po ruce, protože jednotlivé operace by na sebe měly navazovat. Nejdřív vyvrtáme na určeném místě otvor a ten zbavíme prachu – vyfoukneme ho pumpičkou a vymeteme štětečkem. Do tří čtvrtin ho zaplníme přípravkem. Šroubovitým pohybem zapustíme podle požadovaného způsobu uchycení šroub, tyč či matici. Ne prostým zatlačením, abychom v kotvě neudělali vzduchové bublinky. Přebytečný přípravek, který se vytlačil ven, setřeme špachtlí. Pokud ho bylo málo, rychle ho doplníme až po okraj díry. Chemická látka ztuhne rychle – při pokojové teplotě do půl hodiny Hraniční teplota pro použití chemických kotev je pět stupňů (existuje ovšem i speciální kategorie chemických přípravků tuhnoucích při teplotě do minus patnácti). Správné je nechvátat a maltu nechat vytvrdit do následujícího dne.

Jak na to v bodech

  1. Vyvrtáme patřičný otvor.
  2. Řádně ho například štětcem vyčistíme.
  3. Pistolí otvor vyplníme chemickou kotvou.
  4. Do ní krouživým pohybem vložíme závitovou tyč.
  5. Necháme materiál ztvrdnout a přibližně po čtyřiceti minutách můžeme zavěsit kotvený předmět. Lepší je ovšem počkat až vyzraje do dalšího dne.
  6. Co ale v případě, že materiál je dutý nebo porézní? Do vyčištěného otvoru vložíme síťku a teprve pak aplikujeme chemickou kotvu. Dál už je postup stejný.