Jan 072014
 

Je obecně známé, že trvalý hluk může způsobit závažné zdravotní problémy, přinejmenším nás bude rušit a dráždit. Proto se v současné výstavbě zařazuje protihluková ochrana už do stavebního projektu. V budově se může hluk z vedlejších místností natolik protihlukovými stavebními deskami utlumit, že ho obyvatelé ani nebudou vnímat. Tohoto relativního ticha dosáhneme například  instalací protihlukového modrého sádrokartonu nebo desek z odpadového skla.

Příkladem může být sádrokartonová modrá akustická deska která se používá pro montáž vnitřních i mezibytových příček, podhledů a předstěn v interiérech. A to jak v novostavbách, tak i v starších rekonstruovaných domech. Modré akustické desky mají vyšší vzduchovou neprůzvučnost (izolace proti hluku) již v základní verzi a vyšší požární odolnost. Díky malé tloušťce konstrukce zůstává větší užitná plocha místností. A podle barvy je snadno třeba při kontrole stavby poznáme.

Protihlukový systém

Jedním z nejúčinnějších je protihlukový systém, vytvořený betonovými dvouvrstvými panely. V případě, že potřebujeme problém s hlukem vyřešit v již užívaném bytě bytě, instalujeme dodatečně na stěny a stropy některý z obkladových systémů ze sádrokartonových desek, které jsou určeny přímo pro řešení akustiky. Zajímavou novinkou v tomto směru jsou děrované akustické desky.

Decibely

Pro zvukovou izolaci 42 dB, kladenou na vnitřní příčku mezi jednotlivými místnostmi, odpovídá jednoduchá sádrokartonová příčka opláštěná z každé strany jednou deskou tloušťky 12,5 mm s výplní z minerální izolace tloušťky 50 mm. Pro zvukovou izolaci 52 dB – zejména u stropu – vyžaduje komplexnější řešení včetně napojení na okolní stavební konstrukce, případně předsazení stěny či stropní desky, což může zlepšit zvukový útlum až o 12 dB. Jsou tak vhodné na odhlučnění bytu.

Desky z odpadového skla

Novým produktem jsou i konstrukční akustické desky Reapor, s výchozím materiálem odpadového skla. Tyto desky skvěle pohlcují zvuku a splňují i ekologické požadavky, neboť jsou čistě minerálního původu bez obsahu vláken. Vyrábějí se z recyklovaného skleněného odpadu, speciálním postupem se formují a v peci se na jejich povrch nataví jednotlivá zrna. Hotové hrubé desky se broušením kalibrují na přesnou tloušťku a řezáním se upravují na základní tvary. Díky spojení zrn nepatrnými tavnými můstky není prostor mezi zrny zaplněn pojivem a je tak vytvořena dokonalá mezerovitá struktura, která způsobuje, že zvuk je v materiálu pohlcován a mění se uvnitř na tepelnou energii. Podle velikosti a počtu mezer mezi zrny se mění prostup zvukových vln materiálem. Panel z desky Reapor tloušťky 50 mm kryté 2 mm pláštěm z plastu, vyztuženého skelnou tkaninou, dosahuje snížení hladiny hluku podle frekvence až o 40 dB. Takové desky se dodávají ve formátu 2,5×1,25 m, jsou orámovány hliníkovými U-profily a mohou být spojovány pomocí obvyklých spojů.

Alternativou mohou být také akustické lisované desky. Podívejte se na jejich účinnost v praxi:

 


Sorry, the comment form is closed at this time.